Kawalerka Lublin: ile kosztuje w 2026? Ceny i oferty

Zespół moja kawalerka Aktualizacja: 31 sierpnia 2026 r.

Ceny za m² w lubelskich dzielnicach

Śródmieście i Wieniawa trzymają palmę pierwszeństwa w Lublinie - średnio płacisz tu od 11 700 do 18 000 zł/m². Ulica Jaspisowa, Jasna oraz Wieniawska wybijają się ponad resztę, bo w kadrze pozostaje Ogród Saski, bliskość uczelni i kamienice po gruntownych rewitalizacjach. Kawalerka 30 m² na Jasnej to wydatek rzędu 441 000-455 000 zł.

Kawalerka Lublin cena

Czechów plasuje się znacznie przystępniej: od 8 455 do 13 500 zł/m². Blok przy Szpinalskiego z lat 70. mieści kawalerkę za 279 000 zł, ale za 22 m² bez windy. Nowe inwestycje w rejonie Wojtasa idą już powyżej 12 000 zł/m² - różnica wynika z garażu podziemnego, windy i standardu energetycznego budynku.

Wrotków i Zemborzyce kuszą stosunkiem ceny do atrakcyjności - 11 300-14 800 zł/m². Inwestycja Murapol LakeSide przyciąga tych, którzy chcą mieć Zalew Zemborzycki w zasięgu roweru. Oddanie zaplanowano na IV kwartał 2026, ceny startują od 264 100 zł za 22 m² z balkonem.

Węglin to drugi biegun nowoczesności - 10 800-14 500 zł/m². Przy Koralowej i Jemiołuszki powstają deweloperki z trzema kondygnacjami naziemnymi, miejscem postojowym naziemnym (15 000 zł) lub podziemnym (38 000-45 000 zł) oraz komórką lokatorską 5,5 m². Komórka chroni przed wilgocią rowery i wózki, ale przede wszystkim zwalnia cenne metry w samej kwaterze.

Felin mieści się w środku stawki: 10 000-12 800 zł/m². Nowe budynki przy Urbanowicza mają klimatyzację i ogrzewanie podłogowe w łazience - to element, który w lubelskim klimacie (-15 °C zimą) eliminuje problem zimnych płytek i nadmiernej wilgoci. Ceny zaczynają się od 285 000 zł za 24 m².

Bronowice zamykają tabelę - 7 576-10 500 zł/m². Przy Skibińskiej 200 000 zł wystarczy na 25 m² w bloku z wielkiej płyty. Czynsz administracyjny oscyluje wokół 395 zł, co przy małym metrażu daje niską kwotę na metr. Minusem pozostaje brak windy w budynkach sprzed 1990 roku - czwarte piętro bez windy to bariera dla najemców po 30. roku życia.

Dziesiąta pokazuje duży rozrzut: 6 419-12 756 zł/m². Inwestycja Nowy Świat startuje od 199 000 zł za 31 m² - to jedna z najniższych stawek za nowy lokal w mieście. Różnica 6 337 zł/m² między najtańszą a najdroższą ofertą wynika z odległości od centrum i roku oddania budynku.

DzielnicaMin zł/m²Max zł/m²Typowy przedział
Śródmieście / Wieniawa11 70018 00013 500-16 000
Czechów8 45513 5009 500-12 000
Wrotków / Zemborzyce11 30014 80012 000-14 000
Węglin10 80014 50011 500-13 800
Felin10 00012 80010 500-12 200
Bronowice7 57610 5008 200-9 800
Dziesiąta6 41912 7568 000-11 500
Czuby8 45511 0009 000-10 500
LSM / Rury10 20012 97011 500-12 800
Ponikwoda10 00013 00010 500-12 200

Średnia dla całego Lublina: 11 739 zł/m², mediana transakcyjna oscyluje przy 11 200 zł/m². Rozpiętość od 135 000 zł za 20 m² na Czubach do 484 780 zł za 35 m² przy Wieniawskiej pokazuje, jak bardzo lokalizacja potrafi przesunąć budżet.

Kawalerka z rynku pierwotnego czy wtórnego?

Rynek pierwotny w Lublinie startuje od 264 100 zł (Murapol LakeSide, Wrotków) i dochodzi do 399 900 zł za 32 m² z balkonem i miejscem postojowym w inwestycji Koralowa na Węglinie. W tych widełkach mieści się pełna gama - od Felinu (Urbanowicza, 285 000 zł) po Ponikwodę (Narcyzowa z ogródkiem 18,85 m², 319 000 zł). Nowe budynki oznaczają klasę energetyczną A lub B - roczne zapotrzebowanie na energię końcową spada do 65 kWh/(m²·rok) wobec 140-180 kWh w blokach z lat 70.

Rynek wtórny zaczyna się od 199 000 zł (kamienica przy Krakowskim Przedmieściu po remoncie, 31 m²) i sięga 349 000 zł (Czechów, Szpinalskiego, 30 m² z pełną własnością). Różnica prawna ma tu wagę: spółdzielcze własnościowe nie daje pełni praw do lokalu (grunt pozostaje własnością spółdzielni), podczas gdy pełna własność obejmuje udział w gruncie i pozwala swobodnie obciążyć hipotekę.

KryteriumRynek pierwotnyRynek wtórny
Cena startowa264 100 zł199 000 zł
Cena maksymalna399 900 zł349 000 zł
Standard energetycznyA/B (≤65 kWh/m²·rok)C/D/E (110-180 kWh/m²·rok)
Termin odbioruIV kw. 2026 - I kw. 2027od ręki
Podatek PCC 2%nie dotyczy (VAT 8%)tak (2% wartości)
Gwarancja dewelopera5 lat (art. 568 KC)brak

Przy wyborze pierwotnego lokalu sprawdź prospekt informacyjny z numerem KRS-u dewelopera, wpis do rejestru i rachunek powierniczy - to mechanizm chroniący wpłaty klienta w razie upadłości. Brak rachunku powierniczego oznacza, że pieniądze idą bezpośrednio do dewelopera, a w razie problemów finansowych klient stoi w kolejce wierzycieli.

Kiedy nie wybierać rynku pierwotnego: gdy potrzebujesz lokalu gotowego w ciągu 60 dni, gdy nie akceptujesz ryzyka przesunięcia terminu oddania (statystycznie 11% inwestycji w Polsce ma opóźnienie powyżej 3 miesięcy) albo gdy zależy ci na konkretnej klatce schodowej bez dziesiątek nieznanych sąsiadów.

Kawalerka pod wynajem i dla singla - co wybrać?

Dla studenta UMCS lub KUL kluczowe pozostają dwie rzeczy: czas dojścia na zajęcia i czynsz administracyjny. Młyńska (Czechów, blisko kampusu) oferuje 25 m² za 290 000 zł, czynsz 320 zł. Wieniawska (12 minut pieszo do KUL) to 30 m² za 432 000 zł, ale z windą i monitoringiem - ta cecha obniża pustostan, bo najemcy cenią bezpieczeństwo powyżej metrażu.

Inwestor pod wynajem długoterminowy patrzy na stopę kapitalizacji (yield). Przy czynszu 1 800-2 200 zł miesięcznie kawalerka za 290 000 zł daje yield brutto 7,4-9,1% rocznie. Śródmieście (11 700 zł/m²) przy czynszu 2 500 zł za 35 m² za 410 000 zł daje 7,3% - mniej atrakcyjnie nominalnie, ale z krótszym czasem znalezienia najemcy.

Single / para

Felin z klimatyzacją (Urbanowicza, 389 000 zł, 28 m²) albo Węglin Koralowa (308 000 zł, 26 m² z balkonem 6 m²). Dla singla liczy się funkcjonalny aneks kuchenny i sypialnia wydzielona ścianką działową - element wpływający na komfort psychiczny przy 30 m².

Airbnb / najem krótkoterminowy

Jasna (455 000 zł) lub Wieniawska (441 000 zł). Lokalizacja przy Ogródzie Saskim podnosi średnią cenę za dobę do 280-340 zł w sezonie konferencyjnym i turystycznym. Wymaga jednak cotygodniowego sprzątania i wymiany pościeli.

Do 250 000 zł dostajesz 20-25 m² na Czubach lub w Bronowicach, często z czynszem rzędu 350-450 zł. To segment dla kupujących pierwszy lokal za gotówkę lub z wkładem własnym powyżej 30%. Przy tej kwocie konkurencja na rynku wtórnym jest wysoka, ale lokalizacje peryferyjne (Dziesiąta, Bronowice) potrafią zaskoczyć niską ceną za metr.

BudżetCo dostajeszPrzykładowa dzielnicaUwagi
do 250 000 zł20-25 m², rynek wtórny, czynsz 350-450 złBronowice, Czuby, Dziesiątaczęsto brak windy, remont w perspektywie
250 000-350 000 zł25-30 m², rynek wtórny lub pierwotny, balkon lub ogródekCzechów, Węglin, Felinnajlepszy stosunek ceny do lokalizacji
350 000-500 000 zł30-35 m², rynek pierwotny premium lub centrum, winda, parkingŚródmieście, Wieniawa, Wrotkównajem krótkoterminowy opłacalny

Na co uważać przy zakupie kawalerki w Lublinie

Stan prawny decyduje o zdolności do obciążenia hipoteką. Spółdzielcze własnościowe (Czechów Szpinalskiego - 279 000 zł) nie pozwala na kredyt hipoteczny w standardowym trybie - bank wymaga przekształcenia we własność pełną, co kosztuje od 1 500 zł w opłatach notarialnych. Wydłużenie procesu o 6-10 tygodni potrafi zniechęcić kupujących z ograniczonym terminem.

Czynsz administracyjny przy kawalerce 25 m² waha się od 320 zł (Młyńska) do 480 zł (Wieniawska, budynek z windą i monitoringiem). Składa się nań zaliczka na wodę (3-4 m³/osobę), ogrzewanie (współczynnik 0,35 GJ/m² dla klasy A), fundusz remontowy (1,20-1,80 zł/m²) oraz opłata eksploatacyjna (2,50-3,80 zł/m²). Wysoki czynsz potrafi zjeść 15% rocznego przychodu z najmu.

Miejsce postojowe w centrum Lublina kosztuje 38 000-45 000 zł pod ziemią, 15 000 zł naziemne. Przy kawalerce inwestycyjnej często rezygnujesz z zakupu - najemca studencki rzadko dysponuje autem, a koszt miejsca podnosi próg wejścia o 10-15%. Inaczej przy singlu pracującym poza centrum: brak miejsca postojowego obniża płynność sprzedaży za 3-5 lat.

Komórka lokatorska (5,5 m² przy Węglin Jaspisowej, 4 200-6 800 zł) nie jest obowiązkowa, ale w kawalerce 22-25 m² robi różnicę. Przechowujesz tu rower, walizkę i narzędzia - wszystko, co bez niej zjada przestrzeń życiową. W budynkach sprzed 2010 roku komórki często nie ma w standardzie.

Ogródek (Ponikwoda Narcyzowa, 18,85 m², 319 000 zł) podnosi cenę o 15-25 tys. zł, ale przy kawalerce inwestycyjnej jest zbędny. Dla singla lub pary stanowi przedłużenie salonu w sezonie maj-wrzesień - 18 m² wystarczy na stolik, dwa krzesła i donice z ziołami.

Księga wieczysta - sprawdź obciążenia (wpis hipoteki, służebność, ostrzeżenie o egzekucji). Brak wpisów nie oznacza braku obciążeń - dlatego zamawiasz akt notarialny z badaniem KW za 60-100 zł. Wpis hipoteki poprzedniego właściciela wymaga zgłoszenia do banku, w przeciwnym razie kredytodawca odmówi finansowania.

Instalacja elektryczna i wod-kan - w blokach sprzed 1990 roku aluminiowe przewody i rury stalowe ocynkowane potrafią zaskoczyć. Koszt wymiany pionu wod-kan w kawalerce to 4 500-8 000 zł, a elektryki 6 500-11 000 zł. Remont instalacji wymaga zgłoszenia w spółdzielni lub wspólnocie - bez tego narażasz się na mandat i obowiązek przywrócenia stanu pierwotnego.

Zdolność kredytowa przy kawalerce za 300 000 zł z wkładem 20% wymaga dochodu netto 6 800-8 200 zł (kredyt na 25 lat, oprocentowanie 7,8%, rata ~2 150 zł). Bank liczy DTI (debt-to-income) na poziomie 50-65% - inne zobowiązania obniżają dostępną kwotę. Sprawdź BIK za darmo co 6 miesięcy, błąd w raporcie potrafi zablokować decyzję na 30 dni.

PCC 2% na rynku wtórnym to 6 000 zł przy transakcji 300 000 zł. Rynek pierwotny obciążony jest VAT 8% wliczonym w cenę, ale przy cenie poniżej 150 000 zł obowiązuje stawka zwolniona - sprawdź z deweloperem, czy korzysta z procedury zwolnienia, bo od tego zależy prawo do odliczenia VAT przy wynajmie.

Koszty notarialne przy transakcji 300 000 zł wynoszą 2 100-3 800 zł (taksa notarialna 0,25% do 3 000 zł + VAT 23% od usługi powyżej 1 500 zł). Wpis do księgi wieczystej to 200 zł. Do tego dochodzi wypis aktu notarialnego (6 zł/strona) i opłata sądowa za wniosek wieczystoksięgowy. Łączny koszt zamknięcia: 1,5-2,2% wartości lokalu.

Perspektywa rynku: nowe inwestycje w Lublinie oddawane są w terminie IV kwartał 2026 - I kwartał 2027 (Murapol LakeSide, Koralowa, Wojtasa, Urbanowicza). Wprowadzenie tej podaży może ustabilizować ceny w segmencie 10 000-13 000 zł/m². Dane NBP za II kwartał 2025 pokazują wzrost transakcji o 8,3% rdr - sygnał, że popyt nie słabnie.

Zainteresowany konkretną dzielnicą? Sprawdź kalkulator poniżej - oszacuj ratę kredytu i całkowity koszt zakupu dla wybranego metrażu oraz ceny za m².

Źródła danych: NBP - indeks cen transakcyjnych nieruchomości mieszkaniowych (nbp.pl), GUS - Bank Danych Lokalnych (stat.gov.pl), obwieszczenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 21 marca 2024 r. w sprawie wskaźników przeliczeniowych, ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, art. 568 Kodeksu cywilnego (rękojmia za wady budynku), portale ogłoszeniowe nieruchomości (otodom.pl, olx.pl, gratka.pl).

- - - -